Home
Brief History
149th New Year Sprint
Past New Year Sprints
New Year Sprint Search
Roll of Honour
Roll of Honour for Supporting Events
Sponsors
Links
Contact
Terms of Use

148th New Year Sprint heats

The heats of the 148th New Year Sprint were drawn at Musselburgh Racecourse on Thursday 1st December. Twelve heats were drawn with 5 runners in each heat.

Backmarkers were seeded in each heat.

Heat winners and the 8 fastest losers progress to the 4 cross-ties (semi-finals).

Cross-tie winners and the 4 fastest losers make up the 8 strong final.

Heats will be staged on Friday 30th December. The cross-ties and final are due to be held on Sunday 1st January.

Click here for more information on the 148th New Year Sprint meeting.

Heat 1

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 David McKay Kelso 16.75
2 Oliver Wagner Ecclefechan 9.5
3 Greg Kelly East Kilbride AC 8.25
4 Joseph Capocci Newcastle 9.75
5 Gabby Rothwell-Blake Manchester 22.0


Top of page




Heat 2

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 Rhiannan MacIntosh Inverness H 20.0
2 Stacey Downie Edinburgh AC 17.25
3 Sandy Wilson Edinburgh AC 7.0
4 Thomas Bradley Edinburgh 28.5
5 Connor Gillon Kelso 10.0


Top of page




Heat 3

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 Jessie Concannon Dunfermline 20.0
2 Jordan Charters Dolphinton 10.25
3 Lea Stephenson Tynedale H 9.0
4 Gary Leek Edinburgh AC 20.5
5 Stewart Harris Longtown 30.5


Top of page




Heat 4

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 Cumbie Bowers Glenrothes 8.5
2 Sarah Malone Edinburgh AC 19.5
3 Kieran Kivlin Edinburgh 6.75
4 Emily Dagg TLJT 20.5
5 Martin Barr East Kilbride 12.0


Top of page




Heat 5

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 Albert Eland Broughton 30.5
2 Bob Douglas Balerno 25.5
3 Craig Knowles Corstorphine AC 7.5
4 Sharon Wilson Lochgelly 24.5
5 Malcolm McPhail Ayr 17


Top of page




Heat 6

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 Kevin Turner Dalkeith 20.0
2 David Rae Hawick 13.5
3 Leigh Marshall Hawick 7.75
4 Ellie McGinty Edinburgh AC 19.5
5 Scott McCluckie Clyde Valley AC 9.0


Top of page




Heat 7

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 Francis Smith Rosythq 10.25
2 Ryan Clydesdale East Kilbride 9.0
3 Morro Bajo Edinburgh AC 5.25
4 Steven Park Edinburgh 9.25
5 Bethan Malley East Kilbride AC 21.5


Top of page




Heat 8

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 Glen Desport Hawick 9.5
2 Darren Towart Tynedale AC 12.5
3 Drew McIntyre Clyde Valley AC 6.5
4 Darren Tomlinson Jedburgh 17.5
5 Wendy Nicol Dunfermline 32.0


Top of page




Heat 9

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 Cameron Smith Central AC 12.0
2 Philippa Robertson Hawick 21.5
3 Shaun Tonner Clyde Valley AC 8.0
4 Keith Redpath Wishaw 23.0
5 Doug Donald Oakham 18.0


Top of page




Heat 10

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 Craig Douglas Selkirk 25.5
2 Craig Sowerby Seaton 11.75
3 Cameron Tindle TLJT 1.25
4 Billy Martin Glenrothes 11.5
5 Angus Johnston TLJT 11.75


Top of page




Heat 11

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 Cameron Caldwell TLJT 9.5
2 Craig Bruce Selkirk 11.5
3 Calum McWilliam East Kilbride 9.0
4 Mark Magee Clyde Valley AC 10.0
5 Gemma Sharp Dunfermline 17.5


Top of page




Heat 12

Lane Name Club/Town H'cap (metres)
1 Colin Bruce Selkirk 16.0
2 Richard Eland Broughton 20.0
3 Charlie Carstairs Lasswade AC 9.25
4 David Rothwell Manchester 25.0
5 Jazmine Tomlinson TLJT 17.0



Top of page