Home
Brief History
149th New Year Sprint
Past New Year Sprints
New Year Sprint Search
Roll of Honour
Roll of Honour for Supporting Events
Sponsors
Links
Contact
Terms of Use

149th New Year Sprint: Finals Results

The 149th New Year Sprint meeting was held at the East Lothian Athletics Arena, Meadowmill Sports Centre in Prestonpans on 30th December 2017 and at Musselburgh Racecourse on 1st January 2018.

Sprint times are electronic.


New Year Sprint

Placing Name Club/Town H'cap (metres) Lane Time (secs)
1 Calum McWilliam E Kilbride AC 9.75 4 11.80
2 William Hutchison Lasswade AC 11.0 7 -
3 Ryan Houten Peebles 8.25 2 -
4 Greg Kelly E Kilbride AC 5.0 6 -
5 Alexander Young Larkhall 9.0 5 -
6 Kieran Reilly Lasswade AC 10.0 3 -
7 Kyle Potts Hawick 12.0 8 -
8 Max Leslie Edinburgh AC 10.5 1 -

Top of page


90 metres Open Handicap

Placing Name Club/Town H'cap (metres) Lane Time (secs)
1 William Hutchison Lasswade AC 9.75 3 9.59
2 Mark McLachan Inverclyde AC 11.25 6 9.60
3 Megan Busby-Bell Carlisle A 19.0 2 9.61
4 Malcolm McPhail Ayr 15.0 1 9.80
5 Max Leslie Edinburgh 9.5 5 9.80
6 Cameron Smith Central AC 12.0 4 9.91

Top of page


90 metres Veterans Handicap

Placing Name Club/Town H'cap (metres) Lane Time (secs)
1 Malcolm McPhail Ayr 15.0 4 9.65
2 Cameron Smith Central AC 12.0 3 9.67
3 Paul Donaghy Durham City 14.0 6 9.79
4 Dougie Donald Oakham 15.0 2 9.81
5 John Fleming Kelso 11.75 5 9.85
6 Martin Leyland Shetland AC 18.0 1 9.96

Top of page


90 metres Ladies Handicap

Placing Name Club/Town H'cap (metres) Lane Time (secs)
1 Megan Busby-Bell Carlisle A 19.0 2 9.63
2 Stacey Downie Edinburgh AC 14.5 3 9.90
3 Rianna Sterricks Leithenburn AC 18.5 1 9.92
4 Philippa Robertson Hawick 18.0 6 9.95
5 Eleanar Briggs Inverness H 15.5 5 10.07

Top of page


800 metres Open Handicap

Placing Name Club/Town H'cap (metres) Number Time
1 Fraser Neil Kelso 70 6 1 min 52.88 secs
2 Matthew Fleming Kelso 110 10 1 min 54.19 secs
3 Dean Whiteford Innerleithen 85 7 1 min 55.83 secs
4 Georgia Morrison Inverclyde AC 160 12 1 min 56.32 secs
5 Albert Eland Broughton 215 14 1 min 58.69 secs
6 Kobe Stevens Peebles 40 3 2 mins 0.29 secs
7 Jason Catterall Durham H 87.5 8 2 mins 1.99 secs
8 David Priestley Kelso 180 13 2 mins 2.73 secs

Top of page


90 metres Youths Handicap

Placing Name Club/Town H'cap (metres) Lane Time (secs)
1 Maddison Murdoch Larkhall YMCA 21.5 5 9.85
2 Louis Whyte Leithenburn AC 23.5 6 9.89
3 Finn Douglas TLJT 8.0 2 9.95
4 Harris Morrison Inverclyde 21.0 4 10.06
5 Eve Rathie Leithenburn AC 24.5 7 10.11
6 Kate Dunwoodie Shetland AC 14.0 3 10.19
7 Zarah Smith Peebles 24.5 8 10.37
8 Angus Bryce TLJT 4.0 1 10.42

Top of page


200 metres Youths Limited Handicap - age 10 - under 13

Placing Name Club/Town H'cap (metres) Lane Time (secs)
1 Harris Morrison Inverclyde AC 38 1 24.02
2 Maddison Murdoch Larkhall YMCA 36 2 25.11
3 Louis Whyte Leithenburn AC 38 3 25.88
4 Stevan Nightingale Leithenburn AC 35 4 26.72
5 Eve Rathie Leithenburn AC 40 5 26.81
6 Luke Rathie Leithenburn AC 19 6 33.73

Top of page


200 metres Youths Limited Handicap - age 13 - under 16

Placing Name Club/Town H'cap (metres) Lane Time (secs)
1 Calum Holmes Edinburgh AC 7 1 23.37
2 Finn Douglas TLJT 13 2 23.60
3 Ben Lyall Kelso 7 3 23.66
4 Sol Stewart VP Glasgow 4 4 23.87
5 Katie Dunwoodie Shetland AC 25 5 24.22
6 Angus Bryce TLJT 7 6 24.49

Top of page


800 metres Youths Handicap

Placing Name Club/Town H'cap (metres) Number Time
1 Skye Marshall Pitreavie AC 175 7 1 min 50.80 secs
2 Harris Morrison Inverclyde AC 175 8 1 min 53.06 secs
3 Hannah Steel Lothian RC 180 9 1 min 54.64
4 Matty Fleming Kelso 235 10 1 min 59.68 secs
5 Craig Angus Moorfoots AC 65 1 2 mins 2.97 secs
6 Patrick Doyle Pitreavie AC 80 3 2 mins 24.91
7 Rory MacDonald Leithenburn AC 110 5 2 mins 33.69 secs

Top of page